tr-opencart

     
avatar Şuanki Zaman: 04-22-2018, 11:01 PMHoşgeldin Misafir !
  Şifremi Hatırlat   kayıt ol
opencart temaları

Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam )

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
%
Cevapla  Gönder 
v  v
Yazar  Kıroğlumarket - Görüntüleme - Okunma  1083 - Yorum  0

Kıroğlumarketv
Osmanlı Torunu
******
Süper Moderator user avatar
Çevrimdışı

Mesajlar: 3,126
Konular: 500
Katılma Tarihi: Jan 2012
Rep Puanı: 97
Teşekkürler: 1139
1017 Mesajına, 2063 Teşekkür edildi.Kişisel Bilgileri: v
Konu Tarihi: 11-07-2014 09:01 PM

Bosna'da doğdu. 23 Nisan 1804'te Akkâ'da öldü. Napoléon Bonaparte'a karşı Akkâ Kalesi'ni savunmasıyla ünlü Osmanlı veziridir. Sayda bölgesindeki çatışmaları yatıştırarak, çeyrek yüzyılı aşkın süre tam bir egemenlik kurmuştur.

Gençliğinde İstanbul'a giderek Hekimoğlu Ali Paşa'nın hizmetinde bulundu. 1750'ye doğru Mısır'a giderek Kölemen beyi Abdullah'ın hizmetine girdi. Cidde yöresinde ayaklanan Bedevilere karşı yapılan çete savaşlarına katıldı. Abdullah Bey'in öldürülmesine misilleme olarak 70 kadar Bedeviyi öldürdü. Bu nedenle kendisine Arapçada "deve kasabı" anlamına gelen Cezzar lakabı takıldı. Daha sonra Beyrut ve Sayda hâkimi Emir Mansur'un ardından Şam muhafızı Osman Paşa'nın hizmetinde bulundu.

1775'te Zahir Ömer ayaklanmasının bastırılmasında büyük başarı gösterince Akkâ muhafızlığına, kısa bir süre sonra da vezirlik verilerek Sayda beylerbeyliğine getirildi. Lübnan, Ürdün ve Filistin'deki karışıklıkları yatıştırdı. Bu başarıları nedeniyle Şam beylerbeyliğine atandı. Napoléon Bonaparte komutasındaki Fransız ordusu1798'de Mısır'ı işgale başlayınca, Osmanlı Devleti Cezzar Ahmed Paşa'dan bölgede yığınak yapmasını istedi. Bu arada Bonapart, El-Ariş, Gazze ve Yafa'yı işgal etmiş, Mart 1799'da Akkâ önüne gelmişti. Ancak, iki aydan fazla süren kuşatma, Osmanlı donanması ve Nizam-ı Cedid ordusundan destek gören Cezzar Ahmet Paşa'nın güçlü savunması karşısında başarısızlıkla sonuçlandı. Napoléon, 21 Mayıs 1799'da Akkâ'dan çekilmek zorunda kaldı.

Cezzar Ahmed Paşa’nın karşısında ilk yenilgisini yaşayan Napolyon'un "Akka’da durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirebilirdim!.." sözü kaydedilmiştir. Cezzar Ahmed Paşa ise 1804'te ölümüne değin Akkâ beylerbeyliği görevini sürdürmüştür.

Cezzâr Ahmed Paşa, zekî, dirâyetli, anlayışlı bir insan olup, birçok meseleleri önceden sezmek kâbiliyetine sâhipti. İdare ettiği yerlerde adaletle asayişi temin ederdi. Akkâ, Sayda ve Beyrut'u tahkim ettiği gibi, Akkâ'da mükemmel bir câmi, bir çarşı ve birçok çeşme ve sebi


Ekli Dosya(lar) Önizleme(ler)
Resmi Büyütmek İçin Tıklayın   
Kıroğlumarket
Alıntı Yaparak Cevapla
Paylaş!
 Teşekkür Edenler: karaer

« Önceki | Sonraki »
Cevapla  Gönder 

Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Konusunun Linki Direk Link
Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Konusunun HTML Kodu HTML Link
Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Konusu BBCode Linki BBCode Link
Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) indir, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Videosu, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) online izle, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Bedava indir, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Yükle, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Hakkında, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) nedir, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) Free indir, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) oyunu, Napolyona Kök Söktüren İhtiyar ( Atam ) download


Forum Atla: