Opencart Türkiye Destek Sitesi ,E-Ticaret Yazılımı Destek Paylaşım Forumu

Tam Görünüm: Footer Alanında Ana Kategorileri Gösterme
Şu Anda Arşiv Görüntüleme Modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Merhaba arkadaşlar

Opencart sitenizde footer (alt) bölümünde ana kategorileri göstermeye yarayan bir düzenlemedir. Bu düzenleme sadece Opencart 1.5.6.x versiyonunda test edilmiştir.

1. Belirtmek isterim ki yaptığınız veya yaptığınızı düşündüğünüz bu düzenlemeden zarar görürseniz hiç bir şekilde şahsım ve tr-opencart sorumlu değildir. Sitesinde düzenlemeyi yapan kişi sorumludur.

2. Düzenlemeye başlamadan önce tavsiyem catalog klasörünün tamamının yedeğini alarak işe başlayınız. Hatta ilk olarak kendi bilgisayarınızda deneme yanılma yöntemi ile bilgisayarınızda eğer kurulu ise wamp, easyphp gibi yerel sunucu programları ile denemenizdir. Bu şekilde internet sitenize eklemeden önce dene yapmış olursunuz.

catalog/language/turkish/common/footer.php dosyasını açınız.

Bul
Kod:
$_['text_account']      = 'Profilim';

Altına Ekle
Kod:
$_['text_kategori']      = 'Kategoriler';

catalog/controller/common/footer.php dosyasını açınız.
Bul
Kod:
$this->data['text_account'] = $this->language->get('text_account');

Altına Ekle
Kod:
$this->data['text_kategori'] = $this->language->get('text_kategori');

Bul
Kod:
if (file_exists(DIR_TEMPLATE . $this->config->get('config_template') . '/template/common/footer.tpl'))

Üst satıra ekle
Kod:
// Menu
        $this->load->model('catalog/category');

$this->load->model('catalog/product');

$this->data['categories'] = array();

$categories = $this->model_catalog_category->getCategories(0);

foreach ($categories as $category) {
            if ($category['top']) {

// Level 1
                $this->data['categories'][] = array(
                    'name'     => $category['name'],
                    'children' => $children_data,
                    'column'   => $category['column'] ? $category['column'] : 1,
                    'href'     => $this->url->link('product/category', 'path=' . $category['category_id'])
                );
            }
        }

catalog/view/theme/temaklasörünüz/template/common/footer.tpl dosyasını açınız

Dilerseniz bir bölümü silerek dilerseniz yeni alan ekleyerek aşağıdaki kodu ekleyiniz.
Kod:
<div class="column">
    <h3><?php echo $text_kategori; ?></h3> <?php foreach ($categories as $category) { ?>
        <ul>
         <li><a title="<?php echo $category['name']; ?>" href="<?php echo $category['href']; ?>"><?php echo $category['name']; ?></a></li>
        </ul>
      <?php } ?>
  </div>

Ekran görüntüsü Ektedir.
Güzel bir modifikasyon teşekkürler
Peki hocam şunu nasıl yapabiliriz. Bilgiler bölümü bildiğiniz üzere bilgi sayfaları bölümüne girilen sayfaları gösteriyor. Ben bazı ana makaleler eklemek istiyorum. Örneğin "Kazak Modelleri", "Pantolon Modelleri" gibi makaleler. Bunlar benim ürün kategorilerim ve bu ürün kategorileri 12 tane. Bilgi sayfalarından eklersem o bölüm aşağıya doğru çok fazla uzayacak ve ben de bunu istemiyorum. Çünkü bu sefer tasarım çok kötü oluyor. Bilgiler ile Müşteri Servisi arasına bir bölüm açmak istiyorum ve oraya da bu kategorilerimi ekleyip onlarla ilgili genel makalelerimi nasıl yayınlayabilirim ve bu sayfaları .html olarak nasıl çağırabilirim? Umarım anlatabilmişimdir :/ Teşekkür ederim.
bu kategorileri nasıl 2 sütun halinde gösterebilirim?Böyle olunca aşağı dogru uzuyor.
Referans Adresler