Opencart Türkiye Destek   Sitesi ,E-Ticaret Yazılımı  Destek Paylaşım Forumu
Opencart disk kullanımı - Yazdırılabilir Sürüm

+- Opencart Türkiye Destek Sitesi ,E-Ticaret Yazılımı Destek Paylaşım Forumu (http://www.tr-opencart.com)
+-- Forum: Opencart 1.5.x (/forum-opencart-1-5-x)
+--- Forum: Opencart 1.5.x Diğer düzenleme ve eklentiler. (/forum-opencart-1-5-x-diger-duzenleme-ve-eklentiler)
+--- Konu: Opencart disk kullanımı (/Konu-opencart-disk-kullanimi%20)

Opencart disk kullanımı - NoWild - 05-15-2015 08:42 AM

Merhaba arkadaşlar opencart kurulu sistemde fazladan kullanılan bir alan oluşuyor bunun sebebi nedir ? nasıl düzeltebiliriz ? aşağıdaki resimde göründüğü gibi dosyaların kapladığı olan 157 mb birde diğer kullanım diye bir yer oluşuyor orasıda 530 mb bu neden kaynaklanıyor yardımcı olabilirmisiniz?

Resim görüntüleyici

RE: Opencart disk kullanımı - artalyans - 05-15-2015 09:44 AM

diğer kullanım detayları yok mu ? Acaba veri tabanı mı çok büyük? Yoksa o kısımda site yedeklemesi mi var? Buradan detaylar gözükmediği için barındırma hizmetini aldığınız yere danışmanız daha çabuk sonuca ulaşmanızı sağlar.

RE: Opencart disk kullanımı - NoWild - 05-15-2015 09:54 AM

(05-15-2015 09:44 AM)artalyans Yazılan:  diğer kullanım detayları yok mu ? Acaba veri tabanı mı çok büyük? Yoksa o kısımda site yedeklemesi mi var? Buradan detaylar gözükmediği için barındırma hizmetini aldığınız yere danışmanız daha çabuk sonuca ulaşmanızı sağlar.

Hosting aldığım yerden açıklaycı bir cevap alamadım kullandığınız sistemden kaynaklanıyor dedi. o kısmı göremiyorum da. DB 3.71 mb site dosyalarının ve resimlerin vs.. kullandığı alan 157 mb falan .
reseller hosting başka sitelerde var sadece opencart kurulu olanlarda böyle bir anormallik oluyor. geçen ay sistemeri yedekledim ve hesapları sildirip yeniden kurulum yaptım. bir ay içerisinde böyle bir şişme oldu yine . neden kaynaklandığını bulamadım Sad

Cvp: Opencart disk kullanımı - e-ticaretdersleri - 05-15-2015 10:10 AM

nedeni ayrıca şöylede sıralaya biliriz. Eğer vqmod kullanıyorsanız logs dosyasına bakınız . yada sitenizin adminden hata loglarına da bakınız. eğer sitenizde herhangi bir yerinde kodsal hata varsa bunlar loglara yansır ve zamanla dosyayı aşırı şişirmektedir.

RE: Cvp: Opencart disk kullanımı - NoWild - 05-15-2015 10:35 AM

(05-15-2015 10:10 AM)Kıroğlumarket Yazılan:  nedeni ayrıca şöylede sıralaya biliriz. Eğer vqmod kullanıyorsanız logs dosyasına bakınız . yada sitenizin adminden hata loglarına da bakınız. eğer sitenizde herhangi bir yerinde kodsal hata varsa bunlar loglara yansır ve zamanla dosyayı aşırı şişirmektedir.

Mrb. vq mod kullanıyorum. logs dosyasının içi boş. site admin panelinden hata günlüklerine baktım

şu tarzda hatalar var sanırım.

2015-04-16 0:03:51 - PHP Notice: Undefined index: enquiry in public_html/catalog/controller/information/contact.php on line 184
2015-04-25 19:01:28 - PHP Notice: Undefined index: zone_id in public_html/catalog/controller/account/register.php on line 423
2015-04-29 11:38:32 - PHP Notice: Undefined variable: custombgimages in public_html/catalog/view/theme/fashionista/template/common/header.tpl on line 82
2015-04-29 11:38:32 - PHP Notice: Undefined index: category_id in public_html/catalog/view/theme/fashionista/template/common/header.tpl on line 120

sitenin hata dosyaları vs.. hepsi resimde görüldüğü gibi az yer kaplamakta bu diğer kısmı şişiyor. ozaman bu dediğiniz logs kısmı o diğer kısmına atıyor olabilirmi ? varsa nasıl bir yol izlememiz gereklidir.

Cvp: Opencart disk kullanımı - nokta - 05-15-2015 10:57 AM

Buna benzer bir sorun bende de vardı opencart kurulu sistemlerde disk kotası bir anda doluyordu.
Araştırmalarım sonucunda orjinal php.ini dosyasındaki tanımlardan kaynaklandığını buldum.
php.ini dosyasını aşağıdaki şekilde düzenledim ve serverdan kullanıcılara ait session klasörlerinin içerisini sildirdim ve sorunum çözüldü.

Sizin sorununuz da buna benzer bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

örnek php.ini içeriği

magic_quotes_gpc = Off;
register_globals = Off;
default_charset = UTF-8;
memory_limit = 512M;
max_execution_time = 180;
upload_max_filesize = 1024M;
safe_mode = Off;
mysql.connect_timeout = 20;
session.use_cookies = On;
session.use_trans_sid = Off;
session.gc_maxlifetime = 3600;
allow_url_fopen = on;

RE: Cvp: Opencart disk kullanımı - NoWild - 05-15-2015 11:05 AM

(05-15-2015 10:57 AM)nokta Yazılan:  Buna benzer bir sorun bende de vardı opencart kurulu sistemlerde disk kotası bir anda doluyordu.
Araştırmalarım sonucunda orjinal php.ini dosyasındaki tanımlardan kaynaklandığını buldum.
php.ini dosyasını aşağıdaki şekilde düzenledim ve serverdan kullanıcılara ait session klasörlerinin içerisini sildirdim ve sorunum çözüldü.

Sizin sorununuz da buna benzer bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

örnek php.ini içeriği

magic_quotes_gpc = Off;
register_globals = Off;
default_charset = UTF-8;
memory_limit = 512M;
max_execution_time = 180;
upload_max_filesize = 1024M;
safe_mode = Off;
mysql.connect_timeout = 20;
session.use_cookies = On;
session.use_trans_sid = Off;
session.gc_maxlifetime = 3600;
allow_url_fopen = on;

Tşk ederim dostum. bende hemendeğişikliği yapıp hosting firmama durumu ilettim. deniyelim bakalım sorun çözülecek mi?

Evet Nota kardeşim söylediğiniz gibi işlemleri yaptım. hosting firmasıda temizledi şimdi normal haline döndü bakalım yeniden şişme olacakmı. çok teşekkür ederim.